تبلیغات
فایل مایل - پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار | فروش فایل از همه جا
کسب درآمد در آفمس
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پشتیبانی

 
   
       
           
               

                                پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار                               

           
           
            پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار در 140 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc           
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
                    دسته بندی                                        مهندسی معدن                   
                    بازدید ها                                         10                   
                    فرمت فایل                                         doc                   
                    حجم فایل                                         856 کیلو بایت                   
                    تعداد صفحات فایل                                         140                   
           
               
                                دانلود پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار                                                گزارش تخلف برای پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار                               
           
       
       
           
                پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار           
           
               
                   

                    فروشنده فایل                   

                   
                    کد کاربری 8                   
                   
                    تمام فایل ها                   
               
               
                    کاربر               
               
           
       
       
       
           
           

پایان نامه بررسی فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار در 140 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

مقدمه

اورانیوم، عنصری كمیاب محسوب می شود. این عنصر كاربردهای ویژه‌ای دارد؛ بنابراین تهیه، تولید و بازار مصرف آن به گونه ای خاص كنترل می شود. این عمل توسط «آژانس بین المللی انرژی اتمی»، انجام می پذیرد.

در گذشتة نه چندان دور، هر یك از كشورها جداگانه فعالیت می نمودند؛ تا اینكه آژانس مزبور پایه گذاری شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تحول سیاسی در شرق اروپا، كشورهای بیشتری به آژانس مزبور، پیوستند. در حال حاضر، آژانس بین المللی انرژی اتمی 120 عضو دارد؛ كه كشور ما نیز یكی از آنان است.

در ایران،فعالیت های هسته ای زیر نظر سازمان انرژی اتمی انجام می شود. سازمان مزبور، از چند معاونت تشكی شده؛ كه معاونت تولید سوخت هسته‌ای، یكی از آنان است. معاونت مورد نظر، از چند واحد تشكیل می شود؛ كه واحدهای اكتشاف و استخراج، سوخت و كانه آرایی دو واحد مهم آن محسوب می شوند.

واحد اكتشاف و استخراج، فعالیت‌های مربوط به اكتشاف و استخراج كانسارهای اورانیوم را، به عهده دارد. واحد سوخت و كانه آرایی، در رابطه با فرآوری كانسنگ های اورانیوم دار، فعالیت می كند.

از نظر اكتشافی، فعالیت های گسترده ای انجام شده ؛ و دو سوم كشور توسط پروازهای هوایی و دورسنجی مورد بررسی قرار گرفته است؛ كه این فعالیت ها همچنان ادامه دارد.

پس از كشف مناطقی كه دارای معدن اورانیوم هستند مثل منطقه سلقه و معدنكاری اورانیوم و استخراج آن توسط فرآیندهای سنگ معدن آماده تغلیظ شده ، و جهت تهیه در نیروگاه های هسته‌ای مورد استفاده قرار می گیرد. امید است كه در این پروژه توانسته باشم نمایی از چرخة سوخت هسته ای در ایران را به رشته تحریر درآورده باشم.

چكیده

با توجه به مصرف روز افزون انرژی درصنایع مختلف، برای تامین انرژی مورد نیاز صنایع مختلف از منابع متفاوتی استفاده می شود.یكی از بهترین و به صرفه ترین منابع انرژی در جهان سوخت هسته ای می باشد كه تولید انرژی از سوخت هسته ای در راكتورهای هسته ای صورت می پذیرد و از لحاظ مقدار تولید انرژی در مقایسه با دیگر منابع تولید انرژی سوخت هسته ای از اهمیت خاصی برخوردار است برای تفهیم این موضوع ذكر این مطلب ضروری است كه حرارتی كه از 500 گرم اورانیوم بدست می آید معادل حرارتی است كه از 1500 تن زغال سنگ بدست می‌آید. بنابراین می توان گفت سوخت هسته ای یكی از بهترین و بزرگترین منابع تولید انرژی محسوب می شود. از آنجائیكه سوخت هسته ای مورد نیاز نیروگاههای هسته ای از ایزوتوپی از عنصر اورانیوم بنام اورانیوم 238 كه در طبیعت فراوان یافت می شود و 99% از پوسته زمین را تشكیل می دهد تامین می شود. لذا اكتشاف این عنصر پرتوزا از اهمیت خاصی برخوردار است. مراحل مختلفی برای اكتشاف این عنصر استراتژیك طی می شود تا در نهایت به مناطق محدود امید بخش رسید. در مراحل اولیه ابتدا بررسی می شود كه كانی سازی اورانیوم از لحاظ زمین شناسی در چه مناطقی می تواند وجود داشته باشد، بعد از مطالعات اولیه با توجه به این مطلب كه عناصر سنگینی مثل اورانیوم در طبیعت از نظر ساختمان اتمی ناپایدار هستند ودائماً تمایل دارند كه به حالت پایدار برگردند. این گرایش باعث تولید اشعة گاما، آلفا و بتا می‌شود. بیشترین تشعشات این عناصر اشعه گاما است و این اشعه نیز بوسیله شمارنده، سنتیلومتر، اسپكترومتر و سایر دستگاهها قابل اندازه گیری هستند.لذا برای پیدا كردن مناطقی كه احتمال وجود عناصر رادیواكتیو در آنها وجود دارد. اشعه گاما را ابتدا دروسعت زیاد توسط اندازه گیری های هوایی توسط هواپیما یا هلی كوپتر برای مناطق وسیع وبزرگ تعیین می كنند. نتیجه این رادیومتری این عناصر می باشد. با پردازش و تفسیر دانسته های رادیومتری هوایی در محدوده هایی كه با توجه به رادیومتری هوایی امید بخش تشخیص داده شد، عملیات رادیومتری زمینی و اندازه گیری اشعه گامای عناصر در مقیاس كوچكتر وزمینی انجام می شود تا در نهایت بعد از مراحل اكتشاف مقدماتی و تفضیلی و با حفر گمانه ها و تخمین ذخیره به كانسارهای اقتصادی اورانیوم رسید. پس از عملیات اكتشاف تفضیلی،مرحله بهره برداری و استخراج سنگهای حاوی اورانیوم صورت می‌گیرد. در مرحله بعدی با فرآوری این سنگها توسط روشهای مختلف از جمله خردایش و آسیاب آنها، فلوتاسیون و لیچینگ كانیهای اورانیوم از سنگهای باطله جدا شده و بصورت یك كیك زرد رنگی از سنگها استحصال می شود. در مراحل بعدی این كیك زرد تحت عملیات غنی سازی انجام می گیرد و به اورانیوم غنی شده كه همان سوخت هسته ای است تبدیل می شود. در این حالت اشعه گاما بسیار قوی است. اشعه های گاما از نظر منشاء تولید به دو دسته تقسیم می شوند:

1- منشا اول سنگ طبیعی یا منابع طبیعی است.

2- منشاء دوم تولیدات صنعتی می باشد مثل اورانیوم غنی شده برای مصرف در راكتورها.

اورانیوم طبیعی اشعه گامای ضعیفی دارد، اما اشعه گامای چشمه‌های مصنوعی، گامای فوق العاده قوی دارد. عمده مصرف اورانیوم غنی شده بصورت سوخت هسته ای در راكتورهای هسته ای برای تولید برق می باشد. اما مصارف دیگری نیز دارد كه از جمله مصرف در راكتورهای تحقیقاتی برای مطالعات هسته ای می باشد. از این فرآورده برای مصارف دیگر از جمله تولید رادیو داروها برای اندام و سلولهای سرطانی كه فقط در آنها جذب می شود و آنها را از بین می برد نیز استفاده می كنند، رادیوداروها در راكتورهای تحقیقاتی بدست می آیند. مصرف دیگر استفاده از اشعه گامای حاصل از شكافت هسته ای در راكتورهای تحقیقاتی است كه از این اشعه ای گاما برای مصارف پزشكی، كشاورزی و تولید رادیو داروها استفاده می كنند و مخربترین كاربرد آن استفاده از این منبع انرژی هسته ای در بمبهای اتمی و ویرانگر با شدت تخریب بالا می باشد.

با توجه به كاربردهای مخلتف عناصر رادیواكتیو و هم چنین تولید انرژی زیاد توسط سوخت هسته ای در راكتورهای هسته ای، بنابراین برای تولید بهینه و انرژی مقرون به صرفه تر از دیگر منابع با توجه به منابع گسترده و عیار بالای اورانیوم در محدوده هایی از كشورمان ایران، می توان برای تولید انرژی در دامنه زیاد از سوخت هسته ای استفاده كرد كه برای این كار تاسیس نیروگاه های هسته ای مختلف در كشور از جمله نیروگاه اتمی بوشهر در حال اجراء می باشد و برای تامین سوخت هسته ای این نیروگاهها باید منابع اورانیوم موجود در كشورمان شناسایی و بعد از طی مراحل مختلفی اكتشافی و استخراجی تبدیل به سوخت هسته ای نیروگاهها و راكتورهای هسته ای مختلف در كشور از جمله نیروگاه اتمی بوشهر در حال اجراء ی باشد و برای تامین سوخت هسته ای این نیروگاهها باید منابع اورانیوم موجود در كشورمان شناسایی و بعد از طی مراحل مختلفی اكتشافی و استخراجی تبدیل به سوخت هسته ای نیروگاهها و راكتورهای تحقیقاتی برای مصارف دیگر شود. با راه اندازی نیروگاههای هسته ای در كشور می توان به تولید انرژی زیادی كه از این روش بدست می آید دست یافت. البته باید به این نكته مهم توجه داشت كه این امر با ضریب ایمنی بالایی صورت پذیرد زیرا خطر احتمالی یك نیروگاه هسته ای بزرگ كمتر از یك بمب اتمی نیست، بنابراین باید تمام نكات و زوایای ایمنی و بروز خطر احتمالی در نظر گرفته شود تا فجایعی مثل انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل روسیه هیچگاه در جهان تكرار نشود.

فصل اول

معرفی مواد پرتوزا

1-1- رادیواكتیویته (Radio activity)

فروپاشی خودبخود هسته یك اتم باعث گسیل پرتوهائی از اتم می گردد كه این پدیده را رادیواكتیویته وپرتوهای ساطع شده را در مجموع تشعشعات رادیو اكتیو می نامند كه خود شامل اشعه فروپاشی خودبخود هسته یك اتم باعث گسیل پرتوهائی از اتم می گردد كه این پدیده را رادیواكتیویته وپرتوهای ساطع شده را در مجموع تشعشعات رادیو اكتیو می نامند كه خود شامل اشعه از جنس هسته هلیم (بارمثبت)، اشعة از الكترونها ( بار منفی ) و اشعه است كه آن نیز از سری امواج الكترومانیتیك با فركانس بالا می باشد و می توان ذرات فوتون را به آن نسبت داد. قدرت نفوذ اشعه در شرایط متعارفی در حدود چند سانتیمتر در هوا بوده بطوریكه با یك ورق كاغذ براحتی می توان جلوی آنها را سد كرد. اشعة حداكثر تا 5/1 میلی متر در سرب قابلیت نفوذ داشته و بالاخره اشعة دارای قدرت نفوذ بسیار زیادی است و تا چندین سانتیمتر در سرب نفوذ می كند. پرتوهای رادیواكتیو بهنگام برخورد با مواد گوناگونی سه اثر مختلف از خود بجا می گذارند:

1-1-1- اثر شیمیائی:

نظیر اثر نور بر امولوسیونهای حساس وفیلم عكاسی ( كه منجر به كشف اشعة رادیواكتیو توسط هانری بكرل (1896) گردید):

1-1-2- اثر لومینسانس ( فسفرسانس) :

این پدیده تحت عنوان Scintillation در ساختمان دستگاه های سنتیلومتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1-1-3- اثر یونیزاسیون:

كه باعث یونیزه شدن برخی از گازها می شود كه این خاصیت نیز بنوبه خود اساس كار برخی از وسایل سنجش رادیواكتیویته می باشد. (شمارشگر های گایگر)

هستة اتم با تشعش پرتوهای به هسته‌ای متفاوت با خواص جدید تبدیل می‌گردد. به عبارتی با تغییر جرم و عدد اتمی كه ناشی از خروج پروتونها در قالب اشعه و الكترونها در قالب اشعة است اتم جدیدی بوجود می‌آید. این پدیده تحت عنوان تلاش هسته‌ای یا تلاشی رادیواكتیو نامیده می شود. می‌دانیم مقدار تغییرات لحظه ای فوق نسبت به اتمهای حاضر در اتم(N) در لحظة دلخواه (T) مقدار ثابتی است ( قانون تجزیه) ، یعنی:

( = مقدار ثابت برای هر ایزوتوپ )                          

به عبارتی نسبت تلاشی هر هسته با تعداد اتمهای حاضر آن ایزوتوپ بوجود آمده نسبت مستقیم دارد.  

موجود است

           
                   
   


کانال تلگرام ما،حتما متصل شوید


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرفایل مایل
فروش فایل از همه جا

کنترل ها
صفحه اصلی
درباره

این تارنما محلی برای گردآوری فایل های درخواستی شماست.
لطفا ما را در گردآوری و مدیریت محتوای سایت راهنمایی نمایید!

در صورت آنلاین بودن پشتیبان ها میتوانید از بخش "صفحات جانبی-پشتیبانی آنلاین" با ما در تماس باشید.

با تشکر از بازدید شما عزیزان
مدیران وبلاگ فایل مایل

مدیر ارشد : مهدی محمدی
مطالب اخیر
نظرسنجی
فایل مایل را بیشتر نیازمند تقویت در کدام یک از حوزه های زیر میدانید؟

آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
تبلیغات
درخواست تبلیغ در سایت
درخواست تبلیغ در سایت
در خواست تبلیغ در سایت
درخواست تبلیغ در سایت
درخواست تبلیغ در سایت
فروشگاه ها